
W tym artykule dowiesz się, jak w najlepszy sposób wyczyścić zęby Twojego psa.
Naszym dzisiejszym ekspertem jest dr Maciej Kanarzewski, weterynarz z 20-letnim doświadczeniem.

Tekst napisał Krzysztof Bolewski, miłośnik psów i dumny właściciel Mani, 7-letniego kundelka.

Czyste zęby psa to podstawa dbania o jego zdrowie. Czemu? „Badania pokazują, że zaniedbane i brudne zęby mogą skrócić życie naszego pupila nawet o 2 lata”. – mówi dr Kanarzewski.
Zbierający się kamień prowadzi do choroby dziąseł oraz przyzębia i ostatecznie do utraty zębów. Próchnica to dopiero początek.
Nagromadzone bakterie z pyska psa mogą przedostawać się do krwiobiegu i uszkodzić inne organy. Najbardziej narażone są serce, wątroba i nerki.

Które psy są szczególnie narażone na choroby zębów?
W szczególności małe rasy, starsze psy oraz te karmione miękką dietą. U małych ras, zęby są często bardzo ciasno ułożone, co sprzyja gromadzeniu się płytki bakteryjnej.
Starsze psy, z powodu osłabionego układu immunologicznego, mogą mieć trudności z samoistnym zwalczaniem bakterii.
Miękka dieta nie daje odpowiedniego tarcia, które mogłoby naturalnie oczyszczać zęby.
Jak twierdzi nasz ekspert dr Maciej Kanarzewski: „Czyszczenie zębów psa jest bardzo ważne, ale z doświadczenia wiem, że większość właścicieli popełnia 3 poważne błędy”.
W naszym artykule omówimy te 3 błędy i pokażemy Ci najlepszy sposób dbania o zęby Twojego psa.
3 najczęstsze błędy podczas mycia zębów psu – opinia weterynarza
1. Niedocieranie szczoteczką do tylnych zębów

Badania wśród weterynarzy pokazują, że u 94% psów mycie zębów nie pozwala zapobiec powstaniu kamienia. Dlaczego tak jest?
Większość psów ma problemy z otwarciem pyska, a my mówimy tutaj o szczotkowaniu zębów przynajmniej przez minutę.
Znamy ten ból. Pies się wyrywa, nie pozwala włożyć sobie szczoteczki w okolicę tylnych zębów, a właśnie tam zbiera się najwięcej kamienia. Co możemy z tym zrobić?
Dr Kanarzewski odpowiada: „Ciągła praca z psem to podstawa. Musimy go przyzwyczaić, że mycie zębów to nic złego, a następnie nagradzać jego cierpliwość. Z czasem mycie tylnych zębów nie powinno stanowić problemu, kiedy pies będzie spokojny”.
2. Zbyt silne naciskanie szczoteczką na zęby

W drugą stronę też nie można przesadzać. Zbyt silny nacisk szczoteczki może prowadzić do podrażnienia dziąseł, a w skrajnych przypadkach do ich recesji.
Zbyt mocne szczotkowanie zębów wcale nie pozwala na lepsze czyszczenie. Dlaczego? Zbyt silny nacisk powoduje wyginanie się włókien szczoteczki, co uniemożliwia skuteczne ścieranie płytki nazebnej.
Dr Kanarzewski radzi: „Spokojne szczotkowanie zębów od dziąsła do zęba to najlepszy sposób. Szybkie i mocne ruchy nie przynoszą lepszych efektów, a mogą uszkodzić psu dziąsła”.
3. Nieregularne i rzadkie mycie

Powiedzmy sobie szczerze, szczotkowanie raz w tygodniu nie da zadowalających efektów. Wielu właścicieli nie wie, jak często należy myć psu zęby. Spytajmy o to Dr Kanarzewskiego:
„Żeby zęby psa były czyste, trzeba je szczotkować przynajmniej 3 razy w tygodniu”.
A ty? Jak często myjesz zęby psu?
Czy szczotkowanie to najlepsze rozwiązanie?
Do niedawna tak było, ale od jakiegoś czasu można natknąć się na proszki, które zmniejszają odkładanie się płytki nazębnej. Pytanie brzmi: czy naprawdę działają?
Dr Kanarzewski odpowiada: „Nie mogę się wypowiedzieć o wszystkich produktach, ale aktualnie szczotkowanie nie jest jedynym sposobem dbania o zęby psa. Parę lat naukowcy z Polski i Europy odkryli działanie naturalnych składników, które zmniejszają odkładanie płytki bakteryjnej na zębach psów. Wszystko zależy od składu tych produktów, ale odpowiedź jest prosta – produkty tego typu mogą działać bardzo dobrze”.
Czemu proszki czyszczące zęby to dobre rozwiązanie?
Banalnie proste stosowanie

Powiedzmy sobie szczerze, szczotkowanie zębów nie jest niczym łatwym. Jeśli nie nauczymy psa szczotkowania od małego, to proces nauki może zająć nawet kilka miesięcy. Później wcale nie jest łatwiej.
Wyobrażasz sobie, że już nie musisz 3 razy w tygodniu siłować się z psem, żeby wyczyścić mu zęby? Że istnieją metody, które w znacznie prostszy sposób zmniejszają odkładanie kamienia nazębnego?
To jest możliwe. Wystarczy wsypać odpowiednią ilość proszku na zęby do karmy psa i obserwować rezultaty. To nieporównywalnie prostsze od szczotkowania zębów i zajmuje tylko 10 sekund.
Rezultaty potwierdzone badaniami

Przez ostatnie lata trzy niezależne badania potwierdziły [1], [2], [3], że dieta dzisiejszych psów prowadzi do powstania nieodpowiedniej flory bakteryjnej w jamie ustnej psa, przez co ich zęby są brudne.
Jak możesz to sprawdzić? Jeśli oddech Twojego psa jest wyjątkowo cuchnący, to główna oznaka zaburzonej flory.
Co to ma wspólnego z suplementami? Po pierwsze proszki na zęby pozwalają przywrócić równowagę bakteryjną w jamie ustnej psa i znacząco poprawić jej higienę.
Badania pokazują, że stosowanie suplementów na zęby pozwala zmniejszyć odkładanie płytki bakteryjnej oraz kamienia i przede wszystkim poprawić oddech psa.
Dociera do wszystkich zakamarków

Dlaczego to takie istotne? Ponieważ próchnica najczęściej zaczyna się w miejscach, do których nie ma łatwego dostępu – np. w przerwach między trzonowcami.
To duży problem zarówno w przypadku szczotkowania jak i gryzaków dentystycznych. Ogromną zaletą proszku jest to, że po zetknięciu ze śliną składniki aktywne wchodzą głęboko między zęby psa.
Dzięki temu możemy być pewni, że nie tylko widoczna część zęba jest czysta. U góry możecie zobaczyć zęby naszej suni, Mani, która od prawie 2 miesięcy przyjmuje jeden z suplementów na zęby.
Ranking 5 najlepszych proszków czyszczących zęby
Stworzyliśmy ranking na podstawie następujących kryteriów: skuteczności, po jakim czasie widać efekty, smaku, innych zalet oraz ceny.
Przetestowaliśmy 46 różnych proszków na zęby dla psów i poniżej możecie sprawdzić, które wypadły najlepiej.
Najlepsze działanie ze wszystkich suplementów
Skład Dental Treats został opracowany przez dietetyków, naukowców i stomatologów weterynaryjnych. Tak powstała unikalna mieszanka o nazwie Dental Algae.
Badania pokazały, że specjalna mieszanka alg z Dental Treats ściąga nawet 4 razy więcej kamienia nazębnego w porównaniu do innych suplementów z algą brunatną (ascophyllum nodosum).
Głównym powodem brudnych zębów jest brak równowagi flory bakteryjnej w pysku psa. Objawia się to jako płytka bakteryjna, czyli nadmierna ilość bakterii, która z czasem zamienia się w kamień nazębny.
Silniejsze i szybsze działanie Dental Treats w porównaniu do innych suplementów można wytłumaczyć tym, że flora bakteryjna w pysku psa szybciej dochodzi do równowagi.
Szybka poprawa zapachu z pyska
Jedną z pierwszych rzeczy, jaką zauważyliśmy u Manii, jest znacznie świeższy oddech. Stało się to po około 15 dniach stosowania.
Bawiłem się z Manią na kanapie, kiedy nagle odwróciła się w moją stronę i kilka razy wypuściła powietrze dysząc. Byłem gotowy na falę smrodu, ale zostałem mile zaskoczony.
Zapach był kilka razy mniej intensywny niż zwykle. To pierwszy objaw zrównoważonej flory bakteryjnej.
Jeśli Twojemu psu wyjątkowo brzydko pachnie z pyska, na pewno będziesz zadowolony z Dental Treats.
Brak niezdrowych dodatków
Dental Treats zostały opracowane na podstawie badań naukowych. Wszystkie dawki składników aktywnych zostały dobrane na podstawie dawek podawanych w badaniach.
Cały skład Dental Treats jest wyjątkowo prosty i nie ma w nim żadnych niezdrowych dodatków. Poniżej znajdziesz również badania naukowe:
- Ascophyllum nodosum – 600 mg – składnik aktywny
- Spirulina – 400 mg – składnik aktywny
- Chlorella vulgaris – 50 mg – składnik aktywny
- Szałwia – 100 mg – składnik aktywny
- Tymianek – 300 mg – składnik aktywny
- Aromat kaczki – 50 mg – naturalny dodatek smakowy
Nic dziwnego, że właśnie na ten suplement natknęliśmy się u pani weterynarz.
Gwarancja smaku
Kiedy otworzyliśmy Dental Treats po raz pierwszy, byliśmy kompletnie zaskoczeni ich zapachem. Ten zielony proszek pachnie zupełnie jak pieczona kaczka!
Reakcja Mani była równie mocna – kiedy otworzyłem pudełko, od razu poczuła ten zapach i przyszła do kuchni. Nie dała mi spokoju, dopóki nie dałem jej spróbować. Zgadza się, zjadła sam proszek.
Producent twierdzi, że Dental Treats dodawane do mokrej karmy, do której psy były przyzwyczajone, mają współczynnik akceptacji na poziomie 97%.
Oznacza to, że na 97% Twój pies nie będzie mieć problemu z jedzeniem Dental Treats. Nasza Mania jadła je od pierwszego podania.
Podsumowanie
Zalety:
- Banalnie proste podawanie
- Najlepsza skuteczność ze wszystkich suplementów
- Naturalny skład bez niezdrowych dodatków
- Szybka poprawa zapachu z pyska
- Psy uwielbiają ich smak
- Docierają do wszystkich zakamarków
- Polska produkcja
Wady:
- Szybko się wyprzedają
- Dość drogie dla dużych psów
Uważamy, że Dental Treats od PETFORMED to najlepsze rozwiązanie. Twój pies z pewnością woli dostać pyszny dodatek do karmy niż znosić mycie zębów 3 razy w tygodniu.
Super jest to, że PETFORMED oferuje 30 dni okresu próbnego i możesz sprawdzić, czy Twój pies je zaakceptuje i czy efekty Cię usatysfakcjonują.

Naturalny skład

Canident to drugi proszek na zęby, który wyróżnia się naturalnym składem. Jego formuła oparta jest na algach brunatnych znanych z Dental Treats.
Dzięki tej prostocie sprawdza się jako produkt skuteczny i bezpieczny, idealny dla właścicieli szukających naturalnych rozwiązań.
Prosta i sprawdzona receptura

Canident jest produktem z Irladnii i jest szczególnie popularny w Wielkiej Brytanii, Irlandii i innych krajach, gdzie naturalne produkty zyskują coraz większą popularność.
Jednakże, choć Canident jest produktem skutecznym, ma swoje wady. Przede wszystkim, efekty jego stosowania są widoczne dopiero po 8-15 tygodniach, co dla niektórych może być zbyt długim okresem oczekiwania.
Ekologiczne opakowanie

Na stronie Canident możemy wybrać rodzaj opakowania. Możemy wybrać ekologiczne kartonowy pojemnik, dzięki czemu nie będziemy zaśmiecać planety.
Jeśli jednak zależy nam na wodoodpornym pudełku, bo np. jedziemy w podróż, to możemy wybrać również plastikowy pojemnik.
Neutralny smak

Nasza Mania nie miała problemu z przyjmowaniem proszku Canident. Po naszych testach oddaliśmy resztki suplementu psu naszych znajomych i on też bardzo polubił neutralny smak proszku.
Na zdjęciu widzicie zdjęcie Bosa z suplementem Canident.
Podsumowanie
Suplement ten jest dobry, ponieważ korzysta z bardzo prostej i sprawdzonej receptury. Jeśli Dental Treats nie będą akurat dostępne, możemy wybrać ten suplement. Trzeba jednak pamiętać, że na efekty będziemy musieli poczekać trochę dłużej.
Trzeba jednak pamiętać, że paczka przyjdzie do nas z aż z Irlandii, więc chwilę musimy na nią poczekać.
Zalety:
- Naturalny skład
- Sprawdzona i prosta receptura
- Neutralny smak
Wady:
- Dłuższy czas oczekiwania na efekty
- Na przesyłkę trzeba czekać ponad 2 tygodnie

Duża popularność

PlaqueOff to jeden z najbardziej znanych suplementów do czyszczenia zębów dla psów, oparty na brunatnych algach Ascophyllum nodosum.
Produkt zdobył popularność na rynku dzięki swojej prostocie oraz naturalnemu składowi, który skutecznie redukuje płytkę bakteryjną oraz kamień nazębny.
Algi z ekologicznych upraw

Jedynym składnikiem suplementu PlaqueOff jest również Ascophyllum Nodosum, ale tym razem pochodzi ona z ekologicznych upraw. To dobre rozwiązanie dla właścicieli, dla których ekologia jest szczególnie istotna.
Suplement działa dobrze, ale jego efekty są widoczne dopiero po dłuższym czasie stosowania (około 2 miesiącach), co może zniechęcać osoby szukające szybkich rezultatów.
Wygodne opakowanie

Pudełko, w którym jest PlaqueOff jest wyjątkowo wygodne ze względu na dobrze zaprojektowany korek u góry pojemnika.
Jest on przyczepiony do pudełka, dzięki czemu nigdy go nie zgubimy, a podczas podawania w ogóle nie przeszkadza.
Według nas to najwygodniejsze opakowanie ze wszystkich w tym zestawieniu. Jest również wodoodporne.
Podsumowanie
Zalety:
- Bardzo popularny produkt
- Zawiera algi z ekologicznych upraw
- Wygodny pojemnik
Wady:
- Dłuższy czas oczekiwania na efekty
- Często jest niedostępny

Dobry sprawdzony skład

Suplement ten jest rekomendowany przez Sekcję Stomatologii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, więc możemy być pewni, że skład jest sprawdzony.
Porównując składy między różnymi suplementami, doszliśmy do wniosku, że PlaqueOff od VetExpert to bardzo podobny produkt do PlaqueOff od ProDen – najpopularniejszego suplementu opartego na brunatnych algach Ascophyllum nodosum.
Skutecznie działanie

Jego głównym składnikiem również jest alga brunatna i jego działanie jest bardzo podobne. Można powiedzieć, że to dobry zamiennik.
Wady
Wyższa cena
W porównaniu do innych suplementów PlaqueOff of VetExpert jest najdroższym suplementem. Jest sprzedawany w bardzo małych opakowaniach o maksymalnej wadze 40 gramów, które nie są tanie i starczają nawet na miesiąc dla psa o wadze 15 kg.
Małe opakowania

Oznacza to, że jeśli chcemy kupić zapas na 3 miesiące dla psa ważącego 20 kg, to musimy kupić aż 5 większych opakowań! To naprawdę nieekologiczne podejście.
Podsumowanie
Zalety:
- Sprawdzony skład
- Skutecznie działanie
Wady:
- Dłuższy czas oczekiwania na efekty
- Wysoka cena
- Małe opakowania

Nietypowy skład

InClover BioBrilliant to ciekawy suplement, który próbuje nieco inaczej podejść do problemu kamienia nazębnego u psów.
Jego skład zawiera kelp (wodorosty), białko z mleka koziego oraz zieloną herbatę, co wspomaga remineralizację zębów oraz zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego.
Dodatkowo dobrze wspomnieć, że skład tego suplementu jest w 100% naturalny.
Wady
Długi czas wysyłki z USA

Trzeba pamiętać, że InClover BioBrilliant to produkt z Ameryki, więc jego wysyłka jest droższa i trwa około miesiąca. Jeśli ktoś mieszka w Stanach Zjednoczonych, myślę, że warto go wypróbować.
Specyficzny smak

Smak tego suplementu znacząco różni się od suplementów z algami brunatnymi. Nasza Mania musiała się do niego kilka dni przyzwyczajać, zanim normalnie zaczęła jeść.
Na samym początku musieliśmy wyrzucić pierwszą porcję karmy z suplementem, bo nie chciała jej jeść. Musieliśmy dodawać suplement po trochu, aż się przyzwyczaiła.
Podsumowanie
Zalety:
- Zawiera składniki remineralizujące zęby
- 100% naturalny skład
Wady:
- Długi czas wysyłki
- Trudniejszy do zaakceptowania smak przez niektóre psy
Porównanie wszystkich metod
Każdy z proszków tym artykule jest warty rozważenia, ale na nas jako testerach, najlepsze wrażenie zrobiły Dental Treats od Petformed.
Jest to proszek, który daje najlepsze efekty ze wszystkich 46, które przetestowaliśmy i ma naprawdę wspaniały zapach i smak. Mani aż się uszy trzęsą, kiedy dodajemy je do karmy.
Cenowo Dental Treats też wychodzą bardzo rozsądnie, dlatego według nas to najlepsze rozwiązanie.